Delodajalci, delavcem lahko omejite prenos lanskega dopusta v novo leto
Maribor, 07.02.2019
Prenos lanskega dopusta je pogosta težava delodajalcev. Delavci namreč pogosto prenesejo precej lanskega dopusta v naslednje leto, kar posledično, skupaj z novim dopustom, pomeni dolgotrajno odsotnost z delovnega mesta. Vse to seveda negativno vpliva na delovni proces, pa tudi na medsebojne odnose v podjetju.
Prenos lanskega dopusta je omejen že po samem Zakonu o delovnih razmerjih.
Že sam ZDR-1 določa v 162. členu, da je delavec dolžan do konca koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna letnega dopusta. Delavec tako že po samem zakonu ne sme prenesti celotnega dopusta v naslednje koledarsko leto. Preostanek letnega dopusta lahko, tako določa ZDR-1, v dogovoru z delodajalcem, izrabi do 30. junija naslednjega leta. Potreben je torej dogovor z delodajalcem, da se dopust prenese v naslednje leto. Zakon tudi izrecno nalaga delodajalcu, da je delavcu dolžan zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu. Namen letnega dopusta je tako nedvomno v njegovi izrabi, kolikor se le da, v tekočem koledarskem letu, torej v letu, za katero je bil delavcu odmerjen. Izjema so seveda daljše odsotnosti delavca.
Prenos lanskega dopusta se lahko še dodatno omeji s pravilnikom.
Read moreZakon o delovnih razmerjih ter sklep o določitvi letnega dopusta
Z 12. 4. 2013 je stopil v veljavo novi Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13; v nadaljevanju ZDR-1). Določila starega Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/02 in 103/07; v nadaljevanju ZDR), so veljala do 11. 4. 2013.
Sklep o izrabi letnega dopusta 2014
S tem sklepom delodajalec določi, koliko dni dopusta pripada posameznemu delavcu v koledarskem letu. Število dni dopusta je namreč odvisno tudi od osebnih lastnosti in okoliščin posameznega delavca (starost, invalidnost, otroci itd.), ki se lahko iz leta v leto spreminjajo. Zato za posameznega delavca ni mogoče vnaprej določiti, koliko dni dopusta mu pripada v določenem letu, pač pa se to ugotovi in o tem izda sklep vsako leto posebej.
ZDR-1 v 131. členu določa:
1) Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.
2) Regres se mora delavcu izplačati najkasneje do 1. julija tekočega koledarskega leta.
3) S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko v primeru nelikvidnosti delodajalca določi kasnejši
Read more