Skip to main content Skip to search

Archives for plače

Na Celjskem sejmu so ustvarili SPLETNI MOS, prvi digitalni sejem v Sloveniji!

SPLETNI MOS je digitalna oživitev tradicionalnega MOS-a, ki bo potekal od 8. do 22. oktobra 2020. Z njim želijo na Celjskem sejmu MOS približati novim ciljnim skupinam in hkrati ohranjati stik z zvestimi obiskovalci sejmov. Spletni MOS s dobro prepoznavno blagovno znamko in 52.-letno tradicijo pomaga razstavljavcem povečati doseg in ponuditi novo pot do potencialnih kupcev. Projekt zagotavlja interaktivni pristop, nadgrajen z aktualnimi marketinškimi pristopi. Razstavljavci in obiskovalci se bodo povezovali s pomočjo klepetalnika v živo, video konferenc (ZOOM, Skype) in tako obudili pristen stik v živo.

vir: https://kulturnadediscina.si

Read more

Dopolnjen seznam skupinskih predstavitev slovenskega gospodarstva na sejmih v tujini

V okviru I. seje Programskega odbora za sestavo skupinskih predstavitev slovenskega gospodarstva na sejmih v tujini v letu 2021 in prvo četrtletje leta 2022, ki je potekala 10.9.2020 so člani Programskega odbora soglasno potrdili in na seznam skupinskih predstavitev slovenskega gospodarstva, ki jih bo SPIRIT Slovenija, javna agencija izvajala na sejmih v tujini v letu 2021 in prvem četrtletju leta 2022, dodatno uvrstili naslednje sejemske dogodke:

vir: http:// https://kulturnadediscina.si

Read more

Padec BDP-ja hujši kot v krizi 2009! A okrevanje predvideno hitreje!

Padec gospodarske aktivnosti je Banka Slovenije (BSI) beležila tudi v drugem četrtletju – čas ko so korona omejitve bile najbolj na udaru. Hujšega padca v 24 letih Slovenije še ni bilo!

Padec BDP v številkah in recesija

Podatki 9,6 % padec BDP-ja glede na že krizno prvo četrtletje. Prva polovica leta pa 7,9 % nižji BDP kot enaka polovica leta v 2019. Padec BDP-ja v dveh zaporednih četrtletjih uradno zaznamuje tudi obdobje recesije. Medletna primerjava padca pa je zajezena pri 12,9 %.

VIR: https://kulturnadediscina.si

Read more

Izplačilo regresa v dveh delih

PRIMER iz PRAKSE:»Delodajalec želi delavcem izplačati regres v dveh delih, pri čemer bo drugi del izplačan po 1. juliju. Delodajalca ne zavezuje nobena kolektivna pogodba. Težav z likvidnostjo nima. Regres ne bo presegel obdavčenega zneska (100 % zadnje znane plače po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije). Regres ni pogojen z rezultati dela delavcev ali uspešnostjo poslovanja družbe ali odvisen od drugih okoliščin. Sklep o določitvi celotnega zneska regresa za letni dopust za leto 2020 je bil izdan v juniju. Ali lahko delodajalec neobdavčeno izplača regres za letni dopust, četudi bo en del izplačan po zakonskem roku?«

VIR: https://kulturnadediscina.si

Read more

Vabilo na spletno predstavitev finančnih spodbud za sofinanciranje posodobitev lesnopredelovalne tehnološke opreme podjetij 27.8.2020 s pričetkom ob 10 uri

OZS organizira spletno predstavitev aktualnega razpisa (P4L2020) za sofinanciranje posodobitev tehnološke opreme za lesnopredelovalna podjetja, ki bodo omogočale podjetjem prestrukturiranje in modernizacijo proizvodnje. Finančni instrument bodo predstavili nosilci razpisa – predstavniki Slovenskega podjetniškega sklada (SPS).Predstavitev je brezplačna.


Kdaj: Četrtek, 27. 8. 2020,od 10.00 do 11.00 ure

Kje: Preko spletne platformeZoom

Več informacij: OZS, Iris Brkovič

VIR: http://kulturnadediscina.si/

Read more

OZS ministra Ciglerja Kralja pozvala k podaljšanju ukrepa čakanja na delo

Člani Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (UO OZS) so na današnji seji ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janezu Ciglerju Kralju predlagali podaljšanje ukrepa čakanja na delo za najbolj prizadete panoge. Obrtniki in podjetniki so na seji izpostavili tudi dolgoletno zahtevo po ureditvi dvojnega statusa upokojenih obrtnikov, ne strinjajo pa se s predlogom, da bi z zakonom o dolgotrajni oskrbi dodatno obremenili delodajalce. 

Predsednik OZS Branko Meh je uvodoma pohvalil ukrepe vlade na področju trga dela, s katerimi so lahko ohranili veliko delovnih mest. »Dejstvo pa je, da se mnogi obrtniki in podjetniki še vedno soočajo z izgubo naročil in upadom prihodkov. Zato predlagamo, da se ukrep čakanja na delo podaljša do konca leta. Ne smemo pa pozabiti na samozaposlene. Predlagamo, da se tistim, ki jim je promet padel pod 50 odstotkov, zagotovi univerzalni temeljni dohodek in plačilo prispevkov s strani države,« je poudaril Meh.

Več informacij: OZS

VIR:https://kulturnadediscina.si

Read more

Državna pomoč podjetjem v času epidemije – rok se izteka!

Državna pomoč je bila v času epidemije dodeljena marsikateremu slovenskemu podjetju. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa sedaj prejemnike opozarja, da morajo do konca meseca avgusta oddati vloge za ugotavljanje upravičene višine državne pomoč.

Državna pomoč je bila podjetjem dodeljena na osnovi interventnih zakonov

Vsa podjetja, ki so bila na podlagi interventnih zakonov upravičena do javnih sredstev, ki presegajo maksimalno vrednost, določeno v Zakonu o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo ZIUZEOP-A, morajo do 31.8.2020 vložiti vlogo za ugotavljanje upravičene višine državne pomoči.

VIR: https://kulturnadediscina.si

Read more

Obvestilo o odmeri letnega dopusta za leto 2019

Maribor, 04.01.2019

Odmera letnega dopusta je vsakoletna obveznost vseh delodajalcev, ki jo nalaga Zakon o delovnih razmerjih.

S sklenitvijo delovnega razmerja pridobi vsak delavec tudi pravico do letnega dopusta. Osnovni letni dopust, ki pripada posameznemu delavcu, je potrebno opredeliti že v pogodbi o zaposlitvi. Koliko dni osnovnega dopusta bo pripadalo posameznemu delavcu je odvisno od delodajalca, vendar pa je pri tem potrebno upoštevati omejitve delovnopravne zakonodaje. Zakon o delovnih razmerjih namreč določa, da letni dopust v posameznem koledarskem letu ne sme biti krajši kot štiri tedne.

Poleg osnovnega letnega dopusta, ki je opredeljen v pogodbi o zaposlitvi, pripadajo delavcem tudi dodatni dnevi dopusta. Koliko bo teh dni, je odvisno od osebnih okoliščin posameznega delavca. Tako so na primer starejši delavci in invalidi upravičeni do vsaj treh dodatnih dni dopusta. Enako velja za delavce, ki negujejo otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Po en dodatni dan dopusta pripada delavcem tudi za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti.

Poleg navedenega lahko dodatni dnevi pripadajo delavcem tudi na podlagi kolektivnih pogodb. Nekatere kolektivne pogodbe namreč priznavajo delavcem dodatne dneve dopusta tudi glede na doseženo delovno dobo ali zahtevnost dela.

Število dni dopusta, ki pripadajo posameznemu delavcu, se tako lahko iz leta v leto spreminja. Ravno zaradi tega Zakon nalaga delodajalcem obveznost vsakoletne odmere letnega dopusta.

Odmera letnega dopusta 2019 – vzorec

Odmera letnega dopusta – rok za odmero in pisno obvestilo delavcem je 31. marec tekočega leta

Vsak delodajalec je tako dolžan najkasneje do 31. marca pisno obvestiti delavce o številu dni dopusta za tekoče koledarsko leto. Pred tem je seveda potrebno dopust ustrezno odmeriti. Priporočamo, da delodajalci to uredite s pisno odločbo, ki jo vročite delavcem. Iz odločbe naj bo razviden tako osnovni dopust kot tudi dodatni dnevi, ki pripadajo delavcu.

Za delavce, ki v posameznem koledarskem letu ne bodo zaposleni polnih 12 mesecev, je potrebno ustrezno izračunati tudi sorazmerni del dopusta.

Opustitev obveznosti odmere letnega dopusta je opredeljena kot prekršek. Zakon tako predpisuje globo v višini od 750 do 2.000 EUR za večje delodajalce, ki te obveznosti ne izpolnijo. Za manjše delodajalce je ta nekoliko nižja in lahko znaša od 200 do 1.000 EUR.

Vir: Data.si

Za pomoč smo za vas dosegljivi na:

Email: simona.klancnik@interfin.si

Telefon: (02) 234 23 21

Read more

OSEBA Z DEJAVNOSTJO ZAPOSLI DELAVCE

Če oseba z dejavnostjo zaposluje delavce, mora vložiti prijavo v zavarovanje z dnem nastopa dela po pogodbi o zaposlitvi, vendar najpozneje pred začetkom opravljanja dela. To stori na točki e-VEM.

Obveznosti osebe z dejavnostjo do svojega zaposlenega:

  • delavcu mora izplačati plačo najpozneje do 18. dne v mesecu za pretekli mesec,

  • do konca plačilnega dne mora delavcu izdati pisni obračun, na katerem so podatki o delavcu in delodajalcu, plači, nadomestilu plače, povračilu stroškov v zvezi z delom in drugih prejemkih, do katerih je delavec upravičen, obračunu in plačilu davkov in prispevkov ter plačilnem dnevu,

  • delodajalec mora delavcu najpozneje do 31. januarja izdati za preteklo koledarsko leto pisni obračun plač in nadomestil plač, iz katerega sta razvidna tudi obračun in plačilo davkov in prispevkov.

Obveznosti osebe z dejavnostjo do davčnega organa:

  • na dan izplačila plače mora davčnemu organu predložiti obračun davčnih odtegljajev (obrazec REK-1), ki vsebuje obračun akontacije dohodnine in obveznih prispevkov za socialno varnost. Obračun se odda elektronsko prek sistema e-Davki,

  • obračunane obveznosti mora delodajalec plačati najpozneje v 5 dneh po izplačilu dohodka,

  • delodajalec mora davčnemu organu predložiti obračun davčnega odtegljaja tudi v primeru morebitnih drugih izplačil obdavčljivega dohodka (npr. avtorskega honorarja, izplačila fizični osebi po pogodbi o delu, izplačila dijakom in študentom za obvezno prakso),

  • obračun davčnega odtegljaja mora predložiti na ustreznem obrazcu (REK-1a, REK-2) na dan izplačila dohodka, obračunane davke in prispevke pa plačati najpozneje v 5 dneh po izplačilu dohodka.

Vir: FURS

Email: simona@interfin.si

Telefon: (02) 29 27 123

Read more