Pojasnilo DURS, št. 4200-162/2007, 13. 3. 2008

Zavezanec navaja določbo 51. člena Zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12I/91, 45I/94-Odl. US, 8/96, 18/98-Odl. US, 36/00-ZPDZC, 127/06-ZJZP), ki določa, da lahko ustanovitelj zavoda odloči, da se dvoje ali več zavodov spoji v en zavod ali da, se zavod razdeli na dvoje ali več zavodov. Ustanovitelj lahko odloči tudi, da se organizacijska enota zavoda izloči in pripoji drugemu zavodu ali organizira kot samostojni zavod.

Sprašuje, kako z davčnega vidika obravnavati statusna preoblikovanja zavodov, kot jih opredeljuje 51. člen Zakona o zavodih, predvsem glede upravičenosti prevzema rezervacij, davčnih upravičenj (npr. investicijskih olajšav) in davčnih izgub pod enakimi pogoji, kot bi veljali za prenosno družbo, če prenos ne bi bil izvršen oziroma ali se združitve in delitve zavodov (javnih in zasebnih) ne morejo obravnavati davčno nevtralno, ker jih Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb – ZDDPO-2 ne zajema, kljub temu, da gre v teh primerih za nadaljevanje opravljanja iste dejavnosti po pravnem nasledniku.

Odgovarjamo in pojasnjujemo:

Zavod v primeru statusnega preoblikovanja ne more pridobiti upravičenj iz 49. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb – ZDDPO-2 (Uradni list RS, št. 117/06), prav tako ni upravičen do morebitnega nadaljevanja uveljavljanja davčnih olajšav v zvezi z investicijskimi olajšavami po prehodni določbi 82. člena ZDDPO-2.

ZDDPO-2 v VII. poglavju ureja obdavčitev pri prenosih premoženja, zamenjavi kapitalskih deležev, združitvah in delitvah. V prvem odstavku 48. člena tega zakona je določeno, da se za združitev in delitev šteje transakcija, ki se izvede v skladu z določili zakona, ki ureja gospodarske družbe o statusnem preoblikovanju.

Čeprav določbe VII. poglavja ZDDPO-2 temeljijo na Direktivi Sveta 90/434/EGS z dne 23. julija 1990 o skupnem sistemu obdavčitve za združitve, delitve, prenose sredstev in zamenjave kapitalskih deležev družb iz različnih držav članic (UL L št. 225 z dne 20. avgusta 1990, str. 142), zadnjič spremenjena z Direktivo Sveta 2005/19/ES o spremembah Direktive 90/434/EGS o skupnem sistemu obdavčitve za združitve, delitve, prenose sredstev in zamenjave kapitalskih deležev družb iz različnih držav članic (UL L št. 58 z dne 4. marca 2005, str. 19), je namen tega zakona v zvezi z obdavčitvijo pri združitvah in delitvah širši, kar pomeni, da v tem poglavju ni določen le režim obdavčitve iz navedene direktive. Navedena direktiva se namreč nanaša le na čezmejno prestrukturiranje znotraj EU, v tem podpoglavju pa sta urejeni obdavčitev pri združitvah in delitvah, ki so čezmejne, in obdavčitev pri združitvah in delitvah doma, torej tudi v Sloveniji.

Glede na to, da ZDDPO-2 v členih od 48. – 53. ureja le obdavčitev združitev in delitev, ki se izvede v skladu z določili zakona, ki ureja statusna preoblikovanja gospodarskih družb (Zakon o gospodarskih družbah – ZGD-1; Uradni list RS, št. 42/06, 60/06, 26/07, 33/07, 67/07 in 10/08), statusna vprašanja zavodov pa ureja Zakon o zavodih, to posledično pomeni, da zavod v primeru statusnega preoblikovanja ne more pridobiti upravičenj iz 49. člena ZDDPO-2, prav tako ni upravičen do morebitnega nadaljevanja uveljavljanja davčnih olajšav v zvezi investicijskim olajšavami po prehodni določbi 82. člena ZDDPO-2.

Da zavod ne more uveljavljati upravičenj po 49. členu ZDDPO-2, izhaja tudi iz:

  • točke (a) 3. člena Direktive Sveta 90/434/EGS, ki določa, da po tej direktivi pomeni »družba iz države članice« vsako družbo, ki ima eno od oblik, naštetih v prilogi. Z Direktivo Sveta 2005/19/ES o spremembah Direktive 90/434/EGS je bila priloga spremenjena in v točki (v) določa, da so družbe iz člena 3(a) naslednje družbe po slovenskem pravu: »delniška družba«, »komanditna družba«, »družba z omejeno odgovornostjo«, in
  • točke (c) 3. člena Direktive Sveta 90/434/EGS, ki določa, da je družba po tej direktivi iz države članice zavezanec za davek, ki je naveden za posamezno državo članico, brez možnosti izbire ali oprostitve. ZDDPO-2 v 9. členu, ki se uporablja tudi za zavode, določa, da je zavezanec, ki je ustanovljen za opravljanje nepridobitne dejavnosti, oproščen plačila davka od dohodkov pravnih oseb, razen iz opravljanja pridobitne dejavnosti, kar pomeni, da ima zavod kot davčni zavezanec možnost oprostitve.

Vir:Davčna uprava RS