1.Vrste obveznih socialnih zavarovanj, za katera se vlaga prijava podatkov
3.Pravne podlage za vlaganje obrazcev M
4.Možnost izpisa podatkov na predtiskani obrazec
5.Možnosti uporabe elektronskih obrazcev M
6.Zahteve za elektronsko oblikovanje in tiskalniški izpis obrazcev M
7.Pravila za vpisovanje podatkov v predtiskane obrazce M
1.Vrste obveznih socialnih zavarovanj, za katera se vlaga prijava podatkov
Prijave v obvezna socialna zavarovanja (pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo in zavarovanje za primer brezposelnosti) ter prijave podatkov za Statistični urad se že od 1. 1. 1987 vlagajo na skupnih obrazcih M-1, M-2, M-3, M-3A, M-DČ (obrazci M). Večnamenska uporaba enkrat zbranih in zajetih istovrstnih podatkov pomeni precejšnjo racionalizacijo tako za upravljalce evidenc, ki potrebujejo podatke za svoje delovanje, kot za dajalce podatkov pri izpolnjevanju njihovih obveznosti. Vse navedene prijave in odjave se vložijo pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
2.Vrste obrazcev M
Prijave podatkov o obveznih socialnih zavarovanjih se vlagajo na naslednjih obrazcih:
M-1 –prijava podatkov o pokojninskem in invalidskem ter zdravstvenem zavarovanju, zavarovanju za starševsko varstvo, zavarovanju za primer brezposelnosti in o sklenitvi delovnega razmerja;
M-2 –odjava podatkov o pokojninskem in invalidskem ter zdravstvenem zavarovanju, zavarovanju za starševsko varstvo, zavarovanju za primer brezposelnosti in o sklenitvi delovnega razmerja;
M-3 –(sprememba podatkov o pokojninskem in invalidskem ter zdravstvenem zavarovanju, zavarovanju za starševsko varstvo, zavarovanju za primer brezposelnosti in o sklenitvi delovnega razmerja.
Zavezanci v zdravstveno zavarovanje prijavijo tudi družinske člane svojih zavarovancev na obrazcu:
M-DČ – prijava podatkov o zdravstvenem zavarovanju družinskih članov
3.Pravne podlage za vlaganje obrazcev M
V Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 109/06-UPB4, 114/06-ZUTPG in 10/08-ZVarDod – v nadaljevanju ZPIZ-1) je določeno, kdo se mora obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovati in katere osebe lahko v to zavarovanje prostovoljno vstopijo. V Zakonu o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (Uradni list RS, št. 81/00 in 111/07 – ZMEPIZ) so urejene obveznosti zavezancev za sporočanje podatkov o zavarovancih, med njimi tudi obveznosti vlaganja prijav in odjav zavarovanja.
Veljavni obrazci so predpisani v Pravilniku o obrazcih prijav podatkov o pokojninskem in invalidskem ter zdravstvenem zavarovanju, zavarovanju za starševsko varstvo, zavarovanju za primer brezposelnosti in o sklenitvi delovnega razmerja (Uradni list RS 45/05, 121/05–popr., 75/08 in 12/09 – v nadaljevanju: Pravilnik).
Pri oblikovanju vsebine obrazcev M so za podatke sprejeti enotna metodološka načela in standardi. Upoštevane so vse posebne zahteve posameznih upravljalcev evidenc.
Navodilo za prijavo podatkov je v prilogi Pravilnika, obširneje pa je podano še v priročniku „Navodilo za prijavo podatkov o pokojninskem in invalidskem ter zdravstvenem zavarovanju, zavarovanju za starševsko varstvo, zavarovanju za primer brezposelnosti in o sklenitvi delovnega razmerja (M-1, M-2, M-3, M-3A, M-DČ)”, imenovanem tudi Metodološko gradivo.
4.Možnost izpisa podatkov na predtiskani obrazec
Prijave podatkov o zavarovanju lahko zavezanci za vložitev prijav izpišejo na predtiskani (originalni) obrazec M, ki je predpisan s Pravilnikom in je v prodaji v nekaterih papirnicah in knjigarnah, ali na obrazec M, ki je objavljen na spletni strani ZZZS-ja (PDF dokument) in ga lahko zavezanci natisnejo ter izpolnijo.
5.Možnosti uporabe elektronskih obrazcev M
Zavezanci lahko ročni izpis podatkov na predtiskani obrazec nadomestijo:
– z vložitvijo prijave v sistemu e-VEM za tiste kategorije zavarovanih oseb, za katere je to omogočeno;
– z elektronsko oblikovanim obrazcem M (Microsoft Excel dokument, PDF-dokument ipd.), ki ga v okviru lastne informacijske rešitve izdelajo sami in uporabijo za pripravo podatkov o zavarovanju, in tiskalniškim izpisom v svojem informacijskem sistemu;
– z elektronsko oblikovanim obrazcem M (Microsoft Excel dokument), ki je objavljen na spletni strani ZZZS in omogoča vnos podatkov prijave o zavarovanju in tiskalniški izpis.
6.Zahteve za elektronsko oblikovanje in tiskalniški izpis obrazcev M
Pri elektronsko oblikovanih obrazcih, ki so posredovani pristojni prijavno-odjavni službi ZZZS-ja na tiskalniškem izpisu, morajo biti izpolnjeni naslednji pogoji:
obrazec M mora po vsebini in obliki popolnoma ustrezati originalnemu obrazcu M, ki je objavljen v veljavnem Pravilniku;
tisk mora biti tako močan in razločen, da omogoča dobro vidne mikrofilmske posnetke ter reprodukcije;
obrazec M mora biti natisnjen v zahtevanem številu izvodov, ki si zaporedno sledijo, tako kot si sledijo kopije na originalnem obrazcu M;
vsebina posameznega izvoda obrazca M mora po vsebini ustrezati posamezni kopiji originalnega obrazca M;
natisnjeni obrazci M morajo biti overjeni s pečatom zavezanca in s podpisom odgovorne osebe;
prva stran obrazca M in vsi zahtevani izvodi morajo biti povezani v celoto.
Elektronsko oblikovani M obrazci, ki so objavljeni na spletni strani ZZZS-ja (Microsoft Excel dokument) in so pripravljeni za vnos podatkov in tiskalniški izpis, ustrezajo vsem navedenim zahtevam. Zavezanec mora zagotoviti dovolj kvaliteten izpis na svojem tiskalniku.
7.Pravila za vpisovanje podatkov v predtiskane obrazce M
Podatki morajo biti v obrazec vpisani razločno: nazive je treba v rubrike vpisati z velikimi tiskanimi črkami, šifre pa v za to predvidena okenca od leve proti desni z arabskimi številkami.
Kadar se podatki ročno vpisujejo v predtiskani ali s spletne strani natisnjeni obrazec, je treba pri morebitnih pomotah upoštevati pravila o popravljanju podatkov:
– morebitne napake ni dovoljeno prelepiti z nalepko niti prekriti s korekturnim lakom;
– popravek se opravi tako, da se napačen podatek prečrta, Pri tem pa mora ostati prvotni zapis še vedno berljiv. Pravilen podatek se nato vpiše nad prečrtanim podatkom ali poleg njega;
– popravek praviloma vpiše zavezanec za vložitev prijave, uradna oseba prijavno-odjavne službe ZZZS-ja pa lahko popravi le podatke, ki se vodijo v bazah podatkov ZZZS;
– oseba, ki opravi popravek, to na listini overi s pečatom in podpisom;
– popravke je treba opraviti hkrati na vseh kopijah obrazcev M.
Vir:ZPIZ