Pojasnilo je razveljavljeno, nadomešča ga pojasnilo DURS, št. 4212-41/2009, 20. 5. 2009

Zavezanec navaja, da zavezanci pogosto za namene opravljanja svoje registrirane dejavnosti kupujejo tudi traktorje in delovne stroje (npr. za čiščenje cestnih površin), ki se skladno z veljavno Uredbo sveta (EGS) št. 2685/87 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi uvrščajo med vozila, in sicer:

  • nomenklaturna številka 8701 10 00 – traktorji, ki se upravljajo stoje (brez sedeža)…
  • nomenklaturna številka 8701 90 – drugi kmetijski traktorji (razen takih brez sedeža, za katerim se hodi) in gozdarski stroji na kolesih…
  • nomenklaturna številka 8705 – motorna vozila za posebne namene (npr. samonakladalna vozila za prevoz vozil z okvarami, vozila z dvigali, gasilska vozila, vozila z vgrajenimi betonskimi mešalniki, vozila za čiščenje cest, vozila za škropljenje in posipavanje, mobilne delavnice, mobilne radiološke enote) razen motornih vozil, ki so konstruirana predvsem za prevoz oseb in blaga.

V zvezi s tem prosi za pojasnilo, ali je mogoče navedena vozila šteti za opremo za katero se lahko uveljavlja investicijska olajšava po 66.a členu ZDoh-2. Zanima ga tudi, kateri so elementi na podlagi katerih se opravi razmejitev motornih vozil na tista, kjer se olajšava lahko uveljavlja in na tista, v zvezi s katerimi se olajšave ne more uveljavljati. Glede navedenega pojasnjujemo naslednje:

Delovni stroji in traktorji ne štejejo za opremo, zato zanje po 66.a členu Zakona o dohodnini ni mogoče uveljavljati olajšave za investiranje.

Zakon o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 117/06, 10/08, 78/08 in 125/08) v prvem odstavku 66.a člena določa, da lahko zavezanec uveljavlja znižanje davčne osnove v višini 30 % investiranega zneska v opremo in neopredmetena dolgoročna sredstva v davčnem letu vlaganja. Nadalje je v drugem odstavku tega člena določeno, da se za opremo ne štejejo:

  1. pohištvo in pisarniška oprema, razen računalniške opreme, in
  2. motorna vozila, razen osebnih avtomobilov na hibridni ali električni pogon, avtobusov na hibridni ali električni pogon in razen tovornih motornih vozil z motorjem, ki ustreza najmanj emisijskim zahtevam EURO VI.

Iz zakonske določbe izhaja, da je olajšavo za investiranje mogoče uveljavljati pri nakupu opreme, ni pa je mogoče uveljavljati pri nakupu motornih vozil. Izjemoma je mogoče olajšavo uveljavljati samo za nakup naslednjih motornih vozil:

  1. osebnega avtomobila* na hibridni in električni pogon,
  2. avtobusa** na hibridni ali električni pogon,
  3. tovornega motornega vozila*** z motorjem, ki ustreza najmanj emisijskim zahtevam EURO VI.

Pri nakupu drugih motornih vozil (npr. delovnega stroja, traktorja) pa olajšave za investiranje po 66.a členu ZDoh-2 ni mogoče uveljavljati.

Glede na to, da ZDoh-2 v prvem odstavku 66.a člena točno določa za nakup katerih motornih vozil se investicijska olajšava lahko uveljavlja, se upravičenost do koriščenja investicijske olajšave pri nakupu motornih vozil ne presoja na podlagi v naprej določenih opredelilnih elementov.

Dodajamo, da navedeno velja tudi za investicijsko olajšavo po 55. a členu Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. 117/06, 56/08, 76/08, 5/09).

* Osebni avtomobil je motorno vozilo, namenjeno prevozu oseb, ki ima poleg sedeža za voznika še največ osem sedežev (27. točka prvega odstavka 23. člena Zakona o varnosti cestnega prometa).


** Avtobus je motorno vozilo, namenjeno prevozu oseb, ki ima poleg sedeža za voznika več kot osem sedežev (29. točka prvega odstavka 23. člena Zakona o varnosti cestnega prometa).


*** Tovorno vozilo je motorno vozilo, namenjeno prevozu tovora (28. točka prvega odstavka 23. člena Zakona o varnosti cestnega prometa).

Vir:Durs