Na Davčno upravo RS se je obrnilo več davčnih zavezancev, ki so predlagali, da bi ob izpolnjevanju posameznih poslovnih obveznosti do njihovih dobaviteljev, obračunani znesek DDV nakazali neposredno na račune za vplačevanje javnofinančnih obveznosti, in sicer za račun posameznega dobavitelja. Davčni zavezanci menijo, da se na ta način izognejo negotovosti glede priznanja pravice do odbitka vstopnega davka na dodano vrednost (DDV) s strani davčnega organa.


Kljub temu, da za takšno ravnanje v veljavnih predpisih ni najti neposredne pravne podlage, Davčna uprava RS takega ravnanja davčnih zavezancev ne more preprečiti. V kolikor se davčni zavezanci kljub temu odločijo za takšen način poslovanja, naj se zanj odločajo selektivno in izključno v dogovoru z dobaviteljem.


Osnovna pojasnila v zvezi s plačevanjem DDV za račun tretje osebe so že objavljena na naslednjem mestu: 

http://www.durs.gov.si/si/novice/poslovanje_z_neplacujocimi_gospodarskimi_subjekti_in_
odgovornost_gospodarskih_subjektov_za_placilo_utajenih_davcnih_obveznosti_dodatna_pojasnila/
 

Kaj je dolžan narediti kupec, ki želi opraviti plačilo DDV za račun svojega dobavitelja?

  • Kupec mora pred prvim takšnim plačilom obvestiti davčni urad, ki je pristojen za opravljanje nadzora nad poslovanjem dobavitelja, za katerega račun namerava odvesti znesek obračunanega DDV.
  • Kupec mora najkasneje do konca posameznega meseca temu davčnemu uradu posredovati tudi kopije računov, na podlagi katerih je za dobavitelja v svojem imenu in za njegov račun plačal znesek na računih obračunanega DDV.
  • Kupec plačilo izvede tako, da obračunani DDV (lahko je samo za posamezni prejeti račun ali pa za več prejetih računov skupaj) nakaže v svojem imenu neposredno na podračun Davek na dodano vrednost po obračunu.
  • Kupec mora v sklicu plačilnega navodila navesti davčno številko dobavitelja, ker je le ta podlaga za knjiženje v knjigovodsko evidenco.

Upoštevanje plačanih zneskov ob ugotovitvi obveznosti za DDV oziroma presežka DDV

  • Po predložitvi obračuna DDV-O s strani davčnega zavezanca – dobavitelja se bo primerjal znesek obveznosti za DDV oziroma znesek presežka DDV z opravljenimi plačili, ki jih je za račun dobavitelja v zvezi z računi, ki se nanašajo na posamezno davčno obdobje, opravila tretja oseba – kupec.
  • Preden davčni organ ne bo opravil takšne primerjave, davčni zavezanec ne bo mogel razpolagati s sredstvi, ki jih je za njegov račun plačala tretja oseba – kupec
  • Davčni zavezanec bo prejel morebitno razliko med opravljenimi plačili in zneskom obveznosti DDV oziroma presežkom DDV, v roku za vračilo davka po predloženem davčnem obračunu DDV-O za posamezno davčno obdobje. Upravičenost do obravnavane razlike bo davčni organ preverjal v postopku davčnega nadzora. Davčni organ bo lahko to razliko tudi zmanjšal za znesek davkov, ki jim je že potekel rok plačila, pa jih davčni zavezanec davčnemu organu ni poravnal.
  • V primeru, da davčni zavezanec obračuna DDV v predpisanem roku ne bo predložil, bo s strani davčnega organa pozvan k njegovi predložitvi. V primeru, da obračun kljub pozivu v postavljenem roku ne bo predložen, bo davčni organ na podlagi 68. člena ZDavP-2 opravil oceno davčne osnove in z odločbo odmeril davčno obveznost.