Pomemben uspeh na področju insolvenčne zakonodaje dobra popotnica za nadaljnje korake k boljši pravni in socialni državi
Na včerajšnji, 14. redni seji Državnega zbora, je bil sprejeta novela Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP). Novelo zakona je podprlo kar 84 poslancev in poslank.
Novela zakona bo omogočila prestrukturiranje plačilno nesposobnih podjetij, pospešila bo postopke znotraj takih podjetij ter okrepila položaj njihovih upnikov. ZFPPIPP je torej prvi del prenovljene insolvenčne zakonodaje, je pomembno reformno orodje, ki bo pripomoglo k ohranitvi čim večjega dela slovenskega gospodarstva. Čeprav novela na videz predvideva le spremembe nekaterih členov, gre v resnici za precejšnje premike v razmišljanju. Da gre za pomembne spremembe potrjuje tudi izjemno število predlogov, ki jih je ministrstvo za pravosodje, kot predlagatelj, skušalo kar v največji meri upoštevati. V večmesečni razpravi so tako sodelovali prav vsi pomembni deležniki, od gospodarstva, bančništva oziroma organizacije upnikov, do sodstva, upraviteljev, odvetnikov in seveda pravne stroke.
Sprejeta novela je le prvi izmed v zadnjem letu in pol pripravljenih predlogov sprememb gospodarske, civilne in kazenske zakonodaje. Ker gre za obsežne spremembe, bo potrebnih precej zakonodajnih postopkov. Zato lahko pričakujemo nove zakonske spremembe na različnih področjih praktično tudi vsak prihodnji mesec vse do pozne pomladi 2014. S tem bodo izpolnjeni vsi pogoji za bistveno boljše in učinkovito delovanje pravne in socialne države. Zatem pa se bo Ministrstvo pravosodje posvetilo tudi njihovi zanesljivi uveljavitvi v praksi.
Minister Pličanič se zahvaljuje vsem udeleženim pri pripravi novele zakona ter posebej poslancem koalicije in opozicije, ki so ob sprejemu novele presegli običajne politične razlike in enotno podprli to pomembno zakonsko spremembo. Pričakuje, da bodo enako složno podprli tudi vse nadaljnje zakonske spremembe za zagotavljanje delovanja pravne in socialne države.
Vir:Ministstvo za pravosodje