Če prebivate v Sloveniji, dohodek iz delovnega razmerja (npr. plačo) pa prejemate iz tujine, se praviloma za davčne namene štejete za rezidenta Slovenije. To pomeni, da morate poročati davčnemu organu v Sloveniji tudi o dohodkih, prejetih iz tujine.
Kako izpolnim to obveznost?
Oddate izpolnjen obrazec medletne napovedi na odmero akontacije dohodnine, kjer napoveste dohodke, prejete iz tujine.
Kako se obrazec izpolni?
Primer izpolnjenega obrazca medletne napovedi za odmero akontacije dohodnine.
Katere olajšave oziroma znižanja davčne osnove lahko uveljavljam v napovedi?
-
odbitek tujega davka ali oprostitev;
-
obvezne prispevke za socialno varnost;
-
davčne olajšave;
-
stroške prehrane in prevoza v zvezi z delom v tujini.
Kaj se zgodi, če sem med letom pravilno napovedoval dohodke in oddajal medletne napovedi?
Prejeli boste informativni izračun dohodnine (najkasneje do 15. junija tekočega leta za preteklo leto), ki se bo štel za odločbo o odmeri dohodnine, če nanj ne boste podali ugovora zoper informativni izračun dohodnine v roku 15 dni od prejema. Informativni izračun bo poleg drugih podatkov (podatki o dohodku, olajšavah, ki ste jih uveljavljali, ipd.) vseboval tudi podatke o dohodkih iz tujine.
Kljub temu, da ste med letom oddajali medletne napovedi, je treba odbitek tujega davka oziroma oprostitev zaradi priznanja pri izračunu in poračunu dohodnine na letni ravni, uveljavljati tudi v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma v napovedi za odmero dohodnine.
Kaj pa storim, če so podatki v informativnem izračunu dohodnine napačni ali nepopolni?
V roku 15 dni od vročitve informativnega izračuna vložite ugovor zoper informativni izračun dohodnine, kjer poleg sprememb in dopolnitev podatkov o dohodkih, uveljavljate tudi odbitek tujega davka ali oprostitev, saj se vam bo odbitek tujega davka ali oprostitev upošteval pri izračunu in poračunu dohodnine na letni ravni le pod tem pogojem.
Medletne napovedi za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja nisem oddal oziroma sem jo pozabil oddati. Kaj lahko storim?
Oddate izpolnjen obrazec letne napovedi za odmero dohodnine, kjer podatke o dohodkih, prejetih iz tujine, vpišete tako pod rubriko 1100 – Dohodek iz delovnega razmerja, kot tudi pod rubriko Dodatni podatki o dohodkih, prejetih iz tujine.
Kako izpolnim obrazec letne napovedi za odmero dohodnine za dohodke iz delovnega razmerja iz tujine?
Primer izpolnjenega obrazca letne napovedi za odmero dohodnine.
Kaj lahko uveljavljam v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma v letni napovedi za odmero dohodnine?
-
odbitek tujega davka ali oprostitev (odbitek tujega davka ali oprostitev se prizna pri izračunu ali poračunu dohodnine na letni ravni le, če zavezanec uveljavlja odbitek tujega davka ali oprostitev tudi v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma v napovedi za odmero dohodnine);
-
obvezne prispevke za socialno varnost;
-
davčne olajšave;
-
stroške prehrane in prevoza v zvezi z delom v tujini, ki jih uveljavljate v Vlogi za uveljavljanje zmanjšanja davčne osnove od dohodka iz delovnega razmerja za stroške v zvezi z delom v tujini, ki jo priložite obrazcu napovedi.
Ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma letni napovedi za odmero dohodnine je treba priložiti ustrezna dokazila o obstoju davčne obveznosti v tujini; tj. znesek davka, plačanega v tujini, osnovo za plačilo davka ter dejstvo, da je znesek davka, plačan v tujini, dokončen in dejansko plačan.
Kako si uredim zavarovanje?
Glede postopkov ureditve socialnega zavarovanja (zdravstvenega, pokojninskega) predlagamo, da se za osnovne informacije obrnete na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Prav tako predlagamo, da ustrezne informacije pridobite pri javnih ustanovah ali institucijah, ki vodijo sistem socialne varnosti v tuji državi.
Kaj moram storiti, če se z družino za dlje časa (za več let) preselim v tujino?
Zaradi sprememb okoliščin, ki vplivajo na status rezidentstva v Sloveniji, si je treba urediti rezidentski status za davčne namene. V ta namen na pristojnem davčnem uradu oddate vlogo, kateri priložite (neobvezen) vprašalnik: Ureditev rezidentskega statusa – odhod iz Republike Slovenije. Vlogi je smiselno priložiti dokazila glede dejanskega prebivanja v tujini in potrdilo o davčnem rezidentstvu tuje države, če z njim razpolagate.
Več informacij najdete na spletni strani DURS:
Vir:http://www.durs.gov.si